A Nemzeti Ifjúsági Kórus 2018-ban alakult meg az EMMI által a Kodály-emlékévre biztosított anyagi forrásból, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Kodály Intézete (Kecskemét) kezdeményezésére és szakmai hátterével.  A két szakmai vezető nemzetközileg is elismert, többszörösen kitüntetett szakember: Erdei Péter kiváló és érdemes művész, Liszt- és Bartók-Pásztory-díjas karnagy, a Magyar Köztársaság Tiszti Keresztje birtokosa, Nemes László Norbert, Bartók-Pásztory-díjas karnagy, a Magyar Arany Érdemkereszt Polgári Tagozata kitüntetés birtokosa. A kórus megalakításának célja az volt, hogy a nemzeti jelzőhöz méltó magas színvonalú művészeti produkció létrehozása mellett a program életre szóló közösségi élményt is jelentsen a Kárpát-medence minden részéből érkező fiataloknak, megerősítve bennünk az összetartozás felemelő érzését. Nagy jelentőséggel bír számunkra, hogy Kodály Zoltánné Péczely Sarolta asszony az első hívó szóra örömmel vállalta a kórus fővédnökségét, Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora pedig a védnökségét.

Hasonló nemzeti ifjúsági együttes Európa legtöbb országában működik, több helyen folyamatosan. A mi lehetőségeink között – és tekintettel arra, hogy a kórustagok a határon túli fiatalokkal együtt öt országból érkeznek – a működés a nyári időszakra korlátozódik.   Az eredeti koncepció szerint az énekesek számára a részvétel díjmentes és hasonlóképpen a közönség számára a koncertek látogatása is, hogy minél többen részesülhessenek a kórus által nyújtott magas szintű művészi élményből, ezáltal is megerősítve az együttes nemzeti jellegét. Az együttes már négy sikeres nyári programon van túl.

2018-ban a magas követelményeket támasztó előzetes válogatást követően a Kárpát-medence valamennyi magyarlakta területéről érkeztek kiváló fiatal énekesek – nemcsak zenészek vagy zenei tanulmányokat folytatók – a 62 fős kórusba.  Az első évben az eredeti koncepció szerint a kórus egy egyhetes intenzív felkészülésen vett részt, majd egy öt koncertből álló turnéra indult Keszthely, Bécs, Galánta, Budapest és Kecskemét útvonalon. A repertoárban két ősbemutató szerepelt, Orbán György és Varga Judit az együttes számára írt új művei.

2019-ben nagy megtiszteltetés érte a fiatal együttest, meghívást kapott a Brit Kóruskarnagyok Szövetségének országos konferenciájára, Birminghambe. A brit vendégszereplés mellett a 2019. évi támogatások egy kecskeméti és egy budapesti koncertet tettek lehetővé az előző évinél kisebb kóruslétszámmal, ezen túl az együttes énekesei közreműködtek a Nemzeti Összetartozás Napján a Parlamentnél 2019. június 4-én megtartott flashmobon is.

A 2020-ra tervezett program, a felkészülést követően egy öt koncertből álló turné Budapest, Kassa, Beregszász, Kolozsvár és Kecskemét útvonalon,  az ismert körülmények miatt nem valósulhatott meg.

2021-ben azonban végre ismét találkozhatott és együtt énekelhetett a kórus  a Filharmónia Magyarország égisze alatt.  Új műsorunkat, benne három ősbemutatóval (Bella Máté, Fekete Gyula és Tóth Péter új műveivel),  az ötnapos kecskeméti felkészülés után ezúttal magyarországi városokban, Tihanyban, Debrecenben, Békéscsabán, Kecskeméten és Budapesten mutattuk be a közönségnek.

2022-ben a kecskeméti felkészülés után Veszprémben, Kaposváron, Pécsen, Budapesten és Kecskeméten lépett fel az együttes. Ezúttal Csemiczky Miklós és Szabó Barna komponált egy-egy művet a Nemzeti Ifjúsági Kórus számára, amelyek 2022-ben ősbemutatóként hangoztak el.

Már tervezzük a 2023-as programot, amelynek az anyagi háttere még nem biztosított, de reméljük, hogy ismét együtt énekelhet a Nemzeti ifjúsági Kórus.

Találkozzunk 2023-ban is!